Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Péče o morčátko

Webovou stránku snadno a rychle

Morčátko bude potřebovat misku s krmením, nějakou zeleninu, napáječku s vodou bedínku s čistou měkou podestélkou či pelíškem a především dostatečné množství sena, které musí mít morče neustále k dispozici!

Krmivo můžete dávat směsku pro morčata, granule pro morčata, müsli Berkel Hasmix.  Je vhodné, aby  krmení obsahovalo přidaný vitamín C (BIOSTAN,BERKEL,HAVENS)

(pokud není Céčko v doplňkovém krmení, stačí podávat zeleninu s jeho vysokým obsahem – např. papriku)

 

Vodu v napáječce je vhodné každý den měnit a to i v případě, že jí morče nevypije. Také je možné do vody přidat již výše zmíněný vitamín C, Optimin K (minerály), Acidomid K (jako prevenci kokcidiózy)
 

 

Mladá morčata do 2  měsíců věku by neměla dostávat velké množství vodnaté zeleniny jako je rajče nebo okurka, protože mohou způsobit průjem, který má obvykle pro morčátko fatální následky.

(ostatně to o průjmu platí v každém věku morčete)

Průjem-pokud trvá i druhý den a morčátko nejí chceto ihned nasadit Rodi-care kaše ,aby morčátku nedošlo k toxikaci střev a poté k úmrtí 

Miminku  můžete podávat  : paprika, mrkev, celer, červená řepa, ledový salát, okurka, rajče (ty ale v malém mmnožství) a z ovoce jsou to především jablka a občas na chuť kousek pomeranče.

Skiník potřebuje teplotu minimálně 18’C bez velkých teplotních změn a taktéž je stejně jako ostatní morčata náchylné na průvan. Ideálním ubytováním je pro něj plastbox, nebo něco na podobném principu (s dobrým větráním, ale aby mělo plné stěny – právě kvůli průvanu a také zamezí vyhazování podestýlky

Koupání obvykle nutné není (jen při opravdu velkém znečištění)  většina nečistot se z morčete snadno setře právě při mazání.

Já používám na mazáni Excipial U Lipolotio emulzi kupuji v lékárně – patří sice k dražším, ale osvědčil se již mnoha chovatelům. A  frekvenci mazání děláme podle potřeby. Na setření menších nečistot z morčátka jsou vhodné neparfemované vlhčené ubrousky na miminka. Na případné koupání používám dětský šampon.

Morčátko poředně namažete a poté setřete ubrouskem!!!!!

Na stříhání drápků morčat se mi nejvíc osvědčily klasické štípačky na nehty (ve větší velikosti).

O drápky je nutné pečovat pravidelně  -  zkontrolovat a podle potřeby (1 měsíčně) je ostříhat, jinak přerůstají a způsobují morčátku potíže při chůzi a později i bolest.

 Samičku zařazujeme do chovu, pokud dosáhne váhy 700 g a věku přibližně pěti měsíců.
    Říje u samiček probíhá jednou za 16 dní.
    Březost trvá 58–75 dní.


Pestrý a zdravý jídelníček

Březí a kojící samička musí mít dostatek kvalitní stravy. Není však dobré ji překrmovat, zvláště pak obilnými směskami, kukuřicí nebo slunečnicí. Obsahují totiž hodně tuku, který by samičce rozhodně nesvědčil.

       Nadýmavé druhy zeleniny (kedlubna, zelí, kapusta) jí raději nedávejte, mohla by na trávicí problémy i uhynout.
    Nejlepší je krmit senem a zeleninou – paprikou, rajčaty, salátem, mrkví, krmnou řepou a podobně.
    Lze jí podávat kousek jablka nebo jiného sladšího ovoce.
    Důležitá je také denně čistá voda v misce nebo napáječce; občas v ní rozpusťte vitamin C. Existují i granule s obsahem vitaminu C či směs vitaminů pro morčata. Zvláště pro březí a kojící samice je tento vitamin velmi důležitý. (Morčata jsou spolu s námi jedinými savci, kteří si vitamín C neumí v těle vyrobit sami).

ALERGIE NA SKINNY MORČÁTKO!!!

Dosti často se všude píše že je morčátko vhodné

pro alergiky ,ano je ,záleží však na typu alergenu ,ale je lepší než si pořídíte morčátko vše prokonzultovat s lékařem na morčátko alergii mít nemusíte ,ale na seno Ano  (to seno znamená pro morčátko půl zdraví bez toho žít nemůže),alegii můžete mít také na sliny ,či potní žlázy,či podkoží.

     

TOPlist